UVR1E682MHA
Mfr.Part #
UVR1E682MHA
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polar
Diameter :
18mm
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.9A @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
6800µF
Height :
35.5mm
Tan Delta :
0.28
Ripple Current :
2.9A
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Free :
Contains Lead
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
5.1mA
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
Wire
2000 hours
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
3.335A @ 10kHz
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
UVR1E682MHA
Nichicon UVR1E682MHA
UVR 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can