UVR1E4R7MDD6TP
Mfr.Part #
UVR1E4R7MDD6TP
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency :
35mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
70mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
20mA
Capacitance :
4.7μF
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
Voltage - Rated :
25V
Lead Pitch :
1.4986mm
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
UVR1E4R7MDD6TP
Nichicon UVR1E4R7MDD6TP
UVR 4.7μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 20mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can