UVR1E4R7MDA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVR1E4R7MDA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
4.7μF
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
JESD-609 Code :
e0
Leakage Current :
0.003525mA
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ Low Frequency :
35mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Ripple Current :
35mA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Series :
UVR
Published :
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
11mm
Diameter :
5mm
Tan Delta :
0.16
Lead Free :
Contains Lead
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Pitch :
2mm
Custom Capabilities :
Other Sizes Available
Reach Compliance Code :
Unknown
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
70mA @ 10kHz
Datasheets
UVR1E4R7MDA
Nichicon UVR1E4R7MDA
UVR 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 35mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can