UVR1C471MPD1TD
Mfr.Part #
UVR1C471MPD1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
470µF
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
660mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage :
16V
Tan Delta :
0.2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current :
440mA
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
440mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Leakage Current :
225.6μA
Mount :
PCB, Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Dissipation Factor :
0.2 %
Packing Method :
Ammo Pack
Published :
Lead Diameter :
600 µm
Diameter :
8mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
3.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Height :
11.5mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
UVR1C471MPD1TD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR1C471MPD1TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Voltage:16V, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, UVR1C471MPD1TD pinout, UVR1C471MPD1TD datasheet PDF, UVR1C471MPD1TD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR1C471MPD1TD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVR1C471MPD1TD
UVR 470μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 440mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can