UVR1A223MRA6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVR1A223MRA6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Polarization :
Polar
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Series :
UVR
Custom Capabilities :
Other Sizes Available
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
25mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.795A @ 10kHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Pitch :
12.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
6.6mA
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
12.4968mm
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current :
3.3A
Number of Terminations :
2
Capacitance :
22000µF
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.3A @ 120Hz
Tan Delta :
0.66
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Datasheets
UVR1A223MRA6
Nichicon UVR1A223MRA6
UVR 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.3A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can