UVR0J220MDD
Mfr.Part #
UVR0J220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
75
In Stock :
75
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dissipation Factor :
0.28 %
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Radial, Can
Height :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Published :
2004
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Wire
Termination :
Radial
Ripple Current :
65mA
Leakage Current :
4.158μA
Ripple Current @ High Frequency :
130mA @ 10kHz
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
22µF
Lead Pitch :
2mm
Dielectric Material :
Aluminium
Datasheets
UVR0J220MDD
Nichicon UVR0J220MDD
UVR 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 65mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can