UVP2A010MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVP2A010MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.1
Number of Terminations :
2
Polarization :
Bi-Polar
Capacitance :
1μF
Length :
11mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
21mA
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
42mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Polarity :
Bipolar
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
2.0066mm
Series :
UVP
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
5mm
Leakage Current :
0.003mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Diameter :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Datasheets
UVP2A010MDD1TA
Nichicon UVP2A010MDD1TA
UVP 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 21mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.0066mm Radial, Can