UVP1E470MED
Mfr.Part #
UVP1E470MED
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
47μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height :
11mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
35.25μA
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.2
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Ripple Current :
95mA
Lead Diameter :
500 µm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
95mA @ 120Hz
Diameter :
6.3mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Published :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
190mA @ 10kHz
Datasheets
UVP1E470MED
Nichicon UVP1E470MED
UVP 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 95mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.5mm Radial, Can