UVP1E221MPD1TD
Mfr.Part #
UVP1E221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Stock
142
In Stock :
142
Height :
16mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
220μF
Dielectric Material :
Aluminium
Polarity :
NON-POLARIZED
Published :
2012
Leakage Current :
0.165mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
457.5mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Number of Pins :
Radial
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Ripple Current @ Low Frequency :
305mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
10mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
305mA
Tan Delta :
0.2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
UVP1E221MPD1TD
Nichicon UVP1E221MPD1TD
UVP 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 305mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5mm Radial, Can