UVP1C102MHD
Mfr.Part #
UVP1C102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Stock
132
In Stock :
132
Leakage Current :
480μA
Dissipation Factor :
0.22 %
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
855mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
2009
Diameter :
12.5mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height :
25mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
983.25mA @ 10kHz
Radial
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
1000µF
Ripple Current :
855mA
Datasheets
UVP1C102MHD
Nichicon UVP1C102MHD
UVP 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 855mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Bi-Polar 5mm Radial, Can