UVP1A471MPD
Mfr.Part #
UVP1A471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Stock
655
In Stock :
655
Tolerance :
±20%
Bi-Polar
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
410mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height :
16mm
Voltage - Rated DC :
10V
Number of Pins :
Published :
2009
Capacitance :
470µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
10mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Ripple Current :
410mA
Lead Pitch :
5mm
Leakage Current :
141μA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dissipation Factor :
0.24 %
Datasheets
UVP1A471MPD
Nichicon UVP1A471MPD
UVP 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 410mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5mm Radial, Can