UVP0J101MED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVP0J101MED
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Packing Method :
Tape
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current @ Low Frequency :
125mA @ 120Hz
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Dissipation Factor :
0.26 %
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
125mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height :
11mm
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
6.3mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
100μF
Lead Pitch :
2.5mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
187.5mA @ 10kHz
Termination :
Radial
Series :
UVP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
18.9μA
Dielectric Material :
Aluminium
Polarization :
Bi-Polar
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
UVP0J101MED
Nichicon UVP0J101MED
UVP 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 125mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.5mm Radial, Can