UVK2D010MED1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVK2D010MED1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Ripple Current :
22mA
HTS Code :
Capacitance :
1μF
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current @ High Frequency :
35.2mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Pitch :
2.5mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
22mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
6.3mm
Length :
11mm
Voltage - Rated DC :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Pitch :
2.4892mm
Series :
UVK
Datasheets
UVK2D010MED1TD
Nichicon UVK2D010MED1TD
UVK 1μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 22mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can