UVK2A4R7MDD
Mfr.Part #
UVK2A4R7MDD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Capacitance :
4.7μF
HTS Code :
Voltage :
100V
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
2mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Diameter :
500 µm
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
100V
Diameter :
5mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
14.1μA
Tolerance :
±20%
2000 hours
Dissipation Factor :
0.08 %
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Ripple Current :
45mA
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 10kHz
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Height :
11mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
UVK2A4R7MDD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVK2A4R7MDD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Voltage:100V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, UVK2A4R7MDD pinout, UVK2A4R7MDD datasheet PDF, UVK2A4R7MDD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVK2A4R7MDD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVK2A4R7MDD
UVK 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can