UVK1V470MDD1TD
Mfr.Part #
UVK1V470MDD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
35V
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Length :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
260mA @ 10kHz
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current :
130mA
Series :
UVK
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
47μF
Terminal Pitch :
2.5mm
Diameter :
5mm
Dielectric Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Datasheets
UVK1V470MDD1TD
Nichicon UVK1V470MDD1TD
UVK 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 130mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can