UVK1J332MRD
Mfr.Part #
UVK1J332MRD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL
Stock
210
In Stock :
210
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
40mm
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Leakage Current :
6.237mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.7A
Capacitance :
3300µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
20mm
Voltage - Rated DC :
63V
Bulk
Terminal Pitch :
10mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.16
Published :
2015
Ripple Current @ Low Frequency :
2.7A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.105A @ 10kHz
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
UVK1J332MRD
Nichicon UVK1J332MRD
UVK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.7A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can