UVK1J331MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVK1J331MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.0038mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
330µF
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Diameter :
10mm
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Length :
20mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
710mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Package / Case :
Radial, Can
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
1.065A @ 10kHz
Terminal Pitch :
5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
710mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.1
Leakage Current :
623.7μA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
UVK
Datasheets
UVK1J331MPD
Nichicon UVK1J331MPD
UVK 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 710mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can