UVK1HR33MDD1TD
Mfr.Part #
UVK1HR33MDD1TD
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
8.6mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current :
4.3mA
Capacitance :
0.33μF
Diameter :
5mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
Aluminum
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
11mm
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
4.3mA @ 120Hz
Published :
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
UVK1HR33MDD1TD
Nichicon UVK1HR33MDD1TD
UVK 0.33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 4.3mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can