UVK1E682MHD
Mfr.Part #
UVK1E682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
2.99A @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±20%
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.28
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
25V
Capacitance :
6800µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.6A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Leakage Current :
5.1mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
2.6A
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Height :
35.5mm
Diameter :
16mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Datasheets
UVK1E682MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVK1E682MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:25V, Operating Temperature:-40°C~85°C, UVK1E682MHD pinout, UVK1E682MHD datasheet PDF, UVK1E682MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVK1E682MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVK1E682MHD
UVK 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.6A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can