UVK1A472MHD
Mfr.Part #
UVK1A472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Pitch :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
10V
Voltage :
10V
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
1.41mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tan Delta :
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lead Diameter :
600 µm
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
2.07A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
25mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Diameter :
12.5mm
Capacitance :
4700µF
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
1.8A @ 120Hz
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
1.8A
Datasheets
UVK1A472MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVK1A472MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Voltage:10V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, UVK1A472MHD pinout, UVK1A472MHD datasheet PDF, UVK1A472MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVK1A472MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVK1A472MHD
UVK 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can