UUX2D100MNL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUX2D100MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
UUX
Length :
10.9mm
Weight :
1.209986g
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
10mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Published :
Ripple Current :
64mA
Terminal Shape :
Flat
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
106.88mA @ 10kHz
Life (Hours) :
3000 hours
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Width :
10.3mm
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
0.18mA
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
200V
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
64mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
JESD-609 Code :
e6
Size Code :
Height :
10mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
10μF
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
UUX2D100MNL1GS
Nichicon UUX2D100MNL1GS
UUX 10μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 64mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD