UUR0J331MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUR0J331MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Stock
897
In Stock :
897
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ High Frequency :
247mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
6.3V
Ripple Current :
190mA
Tolerance :
±20%
Length :
6.2mm
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height :
6.2mm
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dissipation Factor :
0.28 %
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Mount :
Surface Mount
Series :
UUR
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Published :
2009
Capacitance :
330µF
Datasheets
UUR0J331MCL1GS
Nichicon UUR0J331MCL1GS
UUR 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 190mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Radial, Can - SMD