UUQ0J331MCL6GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUQ0J331MCL6GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Audio
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
315mA @ 10kHz
Height :
8.3mm
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitance :
330µF
Series :
UUQ
Length :
8.9mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size Code :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tan Delta :
0.3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Flat
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
4μA
Dissipation Factor :
0.3 %
Packing Method :
TR, 15 INCH
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
210mA
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated DC :
6.3V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Datasheets
UUQ0J331MCL6GS
Nichicon UUQ0J331MCL6GS
UUQ 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 210mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD