UUP1E100MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUP1E100MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Dissipation Factor :
0.17 %
Capacitance :
10μF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Radiation Hardening :
No
Diameter :
6.3mm
Length :
7mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Width :
6.6mm
JESD-609 Code :
e6
Series :
UUP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
40.5mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
5.8mm
Polarization :
Bi-Polar
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Terminal Shape :
Flat
Ripple Current @ Low Frequency :
27mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
25V
Size Code :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
27mA
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Life (Hours) :
1000 hours
Number of Terminations :
2
Published :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
10μA
Datasheets
UUP1E100MCL1GS
Nichicon UUP1E100MCL1GS
UUP 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 27mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Bi-Polar Radial, Can - SMD