UUN1J331MNQ6ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUN1J331MNQ6ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
UUN
Ripple Current @ High Frequency :
885mA @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tray
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
590mA @ 120Hz
Capacitance :
330µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
63V
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Polarization :
Bi-Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Datasheets
UUN1J331MNQ6ZD
UUN 330μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Bi-Polar Radial, Can - SMD