UUJ2E4R7MNQ1MS
Mfr.Part #
UUJ2E4R7MNQ1MS
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V SMD
5000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
4.7μF
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Length :
14.6mm
Terminal Shape :
Flat
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
250V
Ripple Current :
65mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Diameter :
12.5mm
Lead Pitch :
4mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
13.6mm
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
1.4 mm
Tolerance :
±20%
Height :
13.5mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
104mA @ 10kHz
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
100μA
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.15
Datasheets
UUJ2E4R7MNQ1MS
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UUJ2E4R7MNQ1MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:250V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, UUJ2E4R7MNQ1MS pinout, UUJ2E4R7MNQ1MS datasheet PDF, UUJ2E4R7MNQ1MS amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UUJ2E4R7MNQ1MS ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UUJ2E4R7MNQ1MS
UUJ 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 65mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 4mm Radial, Can - SMD