UUJ2E220MNQ6ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUJ2E220MNQ6ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Flat
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
250V
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
22µF
Ripple Current @ High Frequency :
288mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.15
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Published :
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Series :
UUJ
Width :
13.6mm
Packaging :
Tray
Leakage Current :
0.32mA
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Size Code :
Length :
14.6mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
180mA
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
UUJ2E220MNQ6ZD
Nichicon UUJ2E220MNQ6ZD
UUJ 22μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 180mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD