UUJ2E220MNQ1ZD
Mfr.Part #
UUJ2E220MNQ1ZD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
16mm
Packaging :
Tray
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Length :
18.1mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
288mA @ 10kHz
Capacitance :
22µF
Tan Delta :
0.15
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.32mA
Weight :
4.869994g
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
5000 hours
Width :
17.1mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Ripple Current :
180mA
Terminal Shape :
Flat
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UUJ2E220MNQ1ZD
Nichicon UUJ2E220MNQ1ZD
UUJ 22μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 180mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD