UUJ2D680MRQ1MS
Mfr.Part #
UUJ2D680MRQ1MS
Description
CAP ALUM 68UF 20% 200V SMD
2
Ripple Current @ High Frequency :
528mA @ 10kHz
Terminal Shape :
Flat
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.15
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.644mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Ripple Current @ Low Frequency :
330mA @ 120Hz
Capacitance :
68µF
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
UUJ2D680MRQ1MS
UUJ 68μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD