UUJ2D470MNQ6MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUJ2D470MNQ6MS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V SMD
Stock
450
In Stock :
450
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
2015
Tan Delta :
0.15
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
270mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
Size Code :
6767
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Width :
17.1mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
100μA
Number of Terminations :
2
Capacitance :
47μF
Length :
18.1mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Flat
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
UUJ
Ripple Current @ High Frequency :
432mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
270mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
UUJ2D470MNQ6MS
Nichicon UUJ2D470MNQ6MS
UUJ 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 270mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD