UUJ2D220MNQ1ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUJ2D220MNQ1ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current @ Low Frequency :
105mA @ 120Hz
Size Code :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
UUJ
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Flat
Leakage Current :
0.276mA
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Weight :
3.059991g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
200V
HTS Code :
Length :
14.6mm
Mount :
Surface Mount
Width :
13.6mm
Ripple Current @ High Frequency :
168mA @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
105mA
Published :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Life (Hours) :
5000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
22µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tan Delta :
0.15
Datasheets
UUJ2D220MNQ1ZD
Nichicon UUJ2D220MNQ1ZD
UUJ 22μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 105mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD