UUJ1A472MNQ1MS
Mfr.Part #
UUJ1A472MNQ1MS
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
4700µF
Terminal Shape :
Flat
Polarization :
Polar
HTS Code :
5000 hours
JESD-609 Code :
e3
Height :
21.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
1.2A
Ripple Current @ High Frequency :
1.38A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Length :
20.1mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Size Code :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Tan Delta :
0.22
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
19.1mm
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
4μA
Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
UUJ1A472MNQ1MS
Nichicon UUJ1A472MNQ1MS
UUJ 4700μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.2A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD