UUG1V471MNQ1ZD
Mfr.Part #
UUG1V471MNQ1ZD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Length :
14.6mm
Diameter :
12.5mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tray
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
870mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Capacitance :
470µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
580mA @ 120Hz
Width :
13.6mm
Leakage Current :
4μA
Ripple Current :
580mA
Published :
Weight :
2.350005g
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Tan Delta :
0.14
Datasheets
UUG1V471MNQ1ZD
Nichicon UUG1V471MNQ1ZD
UUG 470μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 580mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD