UUG1V222MNQ1ZD
Mfr.Part #
UUG1V222MNQ1ZD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD
Ripple Current :
1.55A
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.55A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
1.7825A @ 10kHz
Capacitance :
2200µF
Packaging :
Tray
Leakage Current :
4μA
JESD-609 Code :
e3
Weight :
7.829997g
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diameter :
18mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Width :
19.1mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.18
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
35V
Length :
20.1mm
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Datasheets
UUG1V222MNQ1ZD
Nichicon UUG1V222MNQ1ZD
UUG 2200μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.55A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD