UUG1E222MNQ6ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUG1E222MNQ6ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
1.65mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
25V
Width :
17.1mm
Surface Mount Land Size :
0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
Number of Terminations :
2
Length :
18.1mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
UUG
Ripple Current @ Low Frequency :
1.35A @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.2
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
1.5525A @ 10kHz
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
1.35A
Capacitance :
2200µF
Published :
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tray
Polarization :
Polar
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
Flat
Datasheets
UUG1E222MNQ6ZD
Nichicon UUG1E222MNQ6ZD
UUG 2200μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.35A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD