UUG1C102MNQ1MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUG1C102MNQ1MS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
Stock
366
In Stock :
366
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Terminal Shape :
Flat
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
710mA @ 120Hz
Width :
13.6mm
Mount :
Surface Mount
Size Code :
5454
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
14.6mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
Unknown
Height :
13.5mm
Tan Delta :
0.2
Ripple Current (AC) :
710mA
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Diameter :
12.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
2009
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Capacitance :
1000µF
Series :
UUG
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
16V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
4μA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
710mA
Factory Lead Time :
24 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
816.5mA @ 10kHz
Datasheets
UUG1C102MNQ1MS
Nichicon UUG1C102MNQ1MS
UUG 1000μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 710mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD