UUE1A332MNS1ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUE1A332MNS1ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Width :
19.1mm
Packaging :
Tray
Size Code :
Voltage - Rated DC :
10V
Life (Hours) :
5000 hours
JESD-609 Code :
e6
ECCN Code :
EAR99
Series :
UUE
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Ripple Current :
1.2A
Length :
20.1mm
Diameter :
18mm
Ripple Current @ Low Frequency :
888mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.2A @ 100kHz
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.28
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
Applications :
Automotive
Leakage Current :
4μA
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Capacitance :
3300µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Datasheets
UUE1A332MNS1ZD
UUE 3300μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.2A 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - SMD