UUD1V560MCL1GS
Mfr.Part #
UUD1V560MCL1GS
Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V SMD
Surface Mount
Width :
6.6mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
56µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
23 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
6.3mm
UUD
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Impedance :
340mOhm
Height Seated (Max) :
0.303 7.70mm
Life (Hours) :
2000 hours
Polar
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
JESD-609 Code :
e6
Ripple Current :
280mA
Terminal Shape :
Flat
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Voltage - Rated DC :
35V
Height :
7.7mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Leakage Current :
19.6μA
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Datasheets
UUD1V560MCL1GS
Nichicon UUD1V560MCL1GS
UUD 56μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 280mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD