UUD1V331MNR1GS
Mfr.Part #
UUD1V331MNR1GS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Ripple Current :
670mA
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
SMD/SMT
Length :
10mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
35V
Impedance :
90mOhms
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage - Rated :
35V
Min Operating Temperature :
-55°C
Life (Hours) :
5000 hours
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
670mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
335mA @ 120Hz
Diameter :
10mm
Published :
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
UUD1V331MNR1GS
Nichicon UUD1V331MNR1GS
UUD 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 670mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD