UUD1C221MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUD1C221MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
3μA
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current (AC) :
280mA
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Diameter :
800 µm
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.303 7.70mm
Voltage :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Flat
Ripple Current :
280mA
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e6
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.16
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Series :
UUD
Factory Lead Time :
23 Weeks
Height :
7.7mm
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Published :
Diameter :
6.3mm
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
340mOhm
Dissipation Factor :
0.2 %
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Pitch :
2.2mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
220μF
Width :
6.6mm
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
UUD1C221MCL1GS
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UUD1C221MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:16V, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, UUD1C221MCL1GS pinout, UUD1C221MCL1GS datasheet PDF, UUD1C221MCL1GS amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UUD1C221MCL1GS ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UUD1C221MCL1GS
UUD 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 280mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.2mm Radial, Can - SMD