UTT0J220MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTT0J220MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Diameter :
4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
46mA @ 100kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarity :
POLARIZED
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.3
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Pitch :
1.5mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
18.4mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
7mm
Ripple Current :
46mA
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Tape
Capacitance :
22µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
5000 hours
Published :
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Series :
UTT
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
1.4986mm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.004158mA
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
7.4Ohm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Datasheets
UTT0J220MDD
Nichicon UTT0J220MDD
UTT 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 46mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C 1.4986mm Radial, Can