UTS1V220MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTS1V220MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
38mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
35V
Lead Pitch :
2.4892mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Series :
UTS
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
38mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Published :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
76mA @ 100kHz
Factory Lead Time :
28 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
22µF
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
UTS1V220MDD
Nichicon UTS1V220MDD
UTS 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 38mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can