UTS1H0R1MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTS1H0R1MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
1.4986mm
Dissipation Factor :
0.14 %
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
3.3mA
Ripple Current @ Low Frequency :
1.32A @ 120Hz
Capacitance :
0.1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Terminal Pitch :
1.5mm
Series :
UTS
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
4mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
7mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
3.3mA @ 100kHz
Leakage Current :
0.003mA
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
UTS1H0R1MDD
Nichicon UTS1H0R1MDD
UTS 0.1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.3mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can