USW1V4R7MDD
Mfr.Part #
USW1V4R7MDD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Terminal Pitch :
1.5mm
EAR99
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
24mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
1.4986mm
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
35V
Height :
7mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
24mA
Leakage Current :
3μA
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Diameter :
4mm
Packing Method :
Tape
Ripple Current @ High Frequency :
36mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
4.7μF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dissipation Factor :
0.12 %
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Datasheets
USW1V4R7MDD
Nichicon USW1V4R7MDD
USW 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 24mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can