USW1E470MDD
Mfr.Part #
USW1E470MDD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Published :
Capacitance :
47μF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Termination :
Radial
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current :
71mA
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.14
Diameter :
6.3mm
Ripple Current @ High Frequency :
106.5mA @ 10kHz
15 Weeks
Length :
7mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packing Method :
Tape
Ripple Current @ Low Frequency :
71mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
Leakage Current :
11.75μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
USW1E470MDD
Nichicon USW1E470MDD
USW 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 71mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can