USW1C101MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USW1C101MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
98mA @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
147mA @ 10kHz
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current :
98mA
Published :
HTS Code :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitance :
100μF
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Audio
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
6.3mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
16V
Series :
USW
Tolerance :
±20%
Length :
7mm
Leakage Current :
0.016mA
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.16
Datasheets
USW1C101MDD1TE
Nichicon USW1C101MDD1TE
USW 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 98mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can