USV1H3R3MFD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USV1H3R3MFD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
3μA
Factory Lead Time :
15 Weeks
Life (Hours) :
5000 hours
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
24mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
24mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Series :
USV
Package / Case :
Radial, Can
Tan Delta :
0.12
HTS Code :
Diameter :
4mm
Height :
7mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
36mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Capacitance :
3.3μF
Tolerance :
±20%
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Lead Pitch :
1.5mm
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
USV1H3R3MFD
Nichicon USV1H3R3MFD
USV 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 24mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.5mm Radial, Can