USP1A101MDD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USP1A101MDD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.05mA
Ripple Current @ High Frequency :
165mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Polarity :
Bipolar
Lead Pitch :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Polarization :
Bi-Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
110mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Published :
Ripple Current :
110mA
Length :
7mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.2
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
100μF
Pbfree Code :
yes
Series :
USP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
8mm
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packing Method :
Ammo Pack
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Voltage - Rated :
10V
Datasheets
USP1A101MDD1TD
Nichicon USP1A101MDD1TD
USP 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 110mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 3.5052mm Radial, Can