USL1E330MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USL1E330MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Capacitance :
33μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
94.5mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
USL
Leakage Current :
1.65μA
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Diameter :
6.3mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tan Delta :
0.14
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
63mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Package / Case :
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Published :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
1000 hours
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Length :
7mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Pitch :
2.4892mm
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
63mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Datasheets
USL1E330MDD
USL 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 63mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can