USL0J101MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USL0J101MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Series :
USL
Lead Pitch :
2.4892mm
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
100μF
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
2.5mm
Life (Hours) :
1000 hours
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
1.26μA
Ripple Current :
77mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Diameter :
6.3mm
Length :
7mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
77mA @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
115.5mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Datasheets
USL0J101MDD
USL 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 77mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can